1. Aktiviteter og tilmelding
  2. Stand Up Paddle (SUP)

Stand Up Paddle (SUP)

Har du prøvet stand up paddle? Vil du være en del af et hyggeligt fællesskab, hvor vi mødes og SUP’er, øver teknikker og har nogle gode timer på vandet - så er du meget velkommen!

Er du ny sørger vi for intro og hjælper dig godt i gang, det kræver blot at du kan svømme. Lån et board i klubben eller tag dit eget med.

Der er mulighed for omklædning og bad. Medbring badetøj/træningstøj,  håndklæde samt evt. badesko.

Billede 24082022 230744 1

Vil du gerne prøve Stand Up Paddle?

Praktisk info

  • Sted

    Fuglsang sø v. Det Blå Rum

    Brændgårdvej 103, 7400 Herning

  • Tid

    Onsdage kl. 17:00

    Sæsonstart onsdag d. 5. maj 2027

    Sæsonafslutning onsdag d. 25. august 2027

    Der er løbende tilmelding

  • Pris

    50 kr. pr. pers. pr. gang

    + engangsbeløb for sæsonen på 125 kr. pr. deltager, for medlemskab i Herning Familie og Firmaidræt. (Medlemskab gælder fra 1. maj til 30. april). Som medlem kan man ligeledes deltage i de andre aktiviteter der er via foreningen.

Vigtig information

Hvad er SUP?

Stand up paddel er en voksende vandsport og går i al sin enkelthed ud på at stå op på et surfboard og padle.  SUP kan dyrkes overalt, hvor der er adgang til åbent vand, eks. fladt vand (søer), i havne, på åer eller i havet. SUP er nemt at lære, og alle kan give sig i kast med sporten.

SUP er træning for hele kroppen, og både muskler, kondition og balance bliver udfordret. Det at du selv kan bestemme hvor hårdt det skal være, gør det muligt for alle at være med.

Kan man få en introduktion til SUP?

Et fuldt introforløb i grundlæggende SUP for enkeltpersoner eller grupper

Du får her komplet intro til udstyr, sikkerhed på vandet, SUP begreber samt følgende færdigheder:

 - at prone på boardet

 - at sidde på knæ på boardet

 - at stå på boardet

 - korrekt paddelteknink

 - at vende 360 grader på boardet (back step turn)

 - at falde sikkert i vandet

 - at komme op på boardet

 

Prisen er 250 kr. pr. person inkl. lån af udstyr (board med leash, svømmevest, våddragt, paddel) samt instruktører. Du er velkommen til at tage dit eget udstyr med.

Det er et krav at du kan svømme.

Efter intro er du klar til at deltage i SUP Onsdagsholdet og til selv at kunne tage ud og få glæde af SUP :)

Kan man booke et SUP-arrangement?

Events - book et SUP arrangement

Skal I holde et firma-arrangement, teambuilding, en tur med vennerne eller skal I have skolekammeraterne med på gyngede grund?

Book et SUP arrangement hos os, og kom en tur med på vandet! Vi garanterer jer nogle sjove timer på vandet, hvor I får grundlæggende teknikker i stand up paddle og vi arrangerer nogle sjove aktiviteter til jer.

Vi stiller op med min. 1 instruktør og inkluderer boards, våddrager, paddler, svømmeveste o.l. 

Få masser af tid til at lege på SUP boardet og bliv udfordret med sjove balance- og samarbejdsøvelser. Book et SUP-event og få et program, der er tilpasset Jeres ønsker og behov. Alle kan være med! Få en unik dag fyldt med surfer vibes 😎

 

Kontakt os ved ønske om event / gruppearrangement

Deltagere

Vi har 10 boards inkl. svømmevest, våddragt o.l. Der kan sagtens være flere deltagere

Pris

Kontakt os så finder vi en god pris

Hvad skal man medbringe?

Der er mulighed for omklædning og bad. Medbring badetøj/træningstøj,  håndklæde samt evt. badesko

Kontakt os

Har du spørgsmål?

Vi glæder os meget til at se jer - og hvis I skulle have nogle spørgsmål, er I velkommen til at kontakte os!

Mia Lundsberg

Næstformand

28181206

Mia Lundsberg

Næstformand

Ansvarsområder

Udover at være bestyrelsesmedlem er Mia også ansvarlig for Stand Up Paddle (SUP)